18 Temmuz 2007 Çarşamba

Perugia (Haziran-Temmuz 2006)

Umbria bölgesinin göbeğinde bulunan tarihi şehircik. Eğer trenle geldiyseniz şehir merkezine ulaşmak için 15 dakikalik bir otobüs yolculuğu yapmak gerekiyor, eğer şehirlerarası otobüsle gara ulaştıysanız, 15 dakika kadar süren bir yürüyen merdivenler silsilesi ile şehir merkezine çıkabilirsiniz (çıkabilirsiniz diyorum çünkü şehir merkezi bir tepeye kurulu) .

Geldiğimde, 2 ay kalacağımdan bir oda kiraladım. Eğer siz de burada bir oda kiralayacaksanız, kiralar 250-350 euro arasında değişiyor. Şehrin bilimum yerlerinde (üniversitelerin haber duyuru ve afişlerinin asıldığı yerlerde, çamaşırlarınızı yıkayacağınız yerlerin duvarlarına yapıştırılmış halde..vb) evini kiralamak veya paylaşmak isteyenlerin evlerinin adreslerini ve telefon numaralarını bulabilirsiniz.. ayrıca her ay başlarinda üniversitenin (Universita per Stranieri) kapısında 3-4 tane yaşlı kadınlar bekleşiyor ve her gelene ev mi arıyorsun diye sorup kendi evlerindeki bir odayı pazarlamaya calışıyorlar.. İsterseniz bir sürü de emlak ajansı var şehire gelen öğrencilere kiralık oda bulmak için, tabi sağlam bir komisyonu da cebe atıyorlar.

Perugia'nın havası tertemizdir. Daracık sokakları hep yokuştur, ya inecek ya da çıkacaksınız, bacak kası yapmak için ideal ! Üniversite okumaya gelmiş her türlü milliyetten rengarenk insan vardır etrafta, o yüzden genç nüfusu korkunç yoğundur, sokakta yaşlı insan sayarsanız bir elin parmaklarini geçmez.

Buraya özellikle yaz aylarında, dünyanın heryerinden italyanca öğrenmek için akın eder gençler.
İtalya'da moda,sanat..vs okumak isteyenler, italyan kökleri olan amerikalılar, 2. bir yabancı dil öğrenmek isteyenler için sanki tek adres burasıdır. Nasıl bu kadar ünlü oldu bilmiyorum (çünkü eğitim kalitesi pek ahım şahım değil) ama İtalyadaki en ünlü yabancı dil üniversitesi buradadır. (Universita Per Stranieri)

Geceleri havaların da ısınması ile birlikte insanlar kendilerini şehir merkezindeki kilisenin önundeki merdivenler (le scale) üzerinde ve civarinda ellerinde bilimum çesit alkol ile çene çalarlar. Eğlence anlayışı biraz kıttır, gidilecek 2-3 tane bar var sadece.Perugia'dan trenle her noktaya kolaylıkla ulaşabilirsiniz (hoş italyan trenleri çok parlak değil ama idare ediyorlar). Burası Roma ile Floransa ya yaklasik 2-3 saat uzaklıktadır. Ayrica Umbria bölgesini gezmek isteyenler için merkez olarak ta kullanılabilir zira Gubbio, Orvieto, Assisi, Todi,Spoleto ve Siena şehirlerine kısa zamanda ve kolayca ulaşabilirsiniz.

Şehir merkezinde kilisenin yakınlarında her cumartesi sabahı küçük bir organik pazarı kuruluyor.
Yöresel yemek yenecek ucuz ve güzel bir yer olarak, Dal mi'cocco' ya gidebilirsiniz, gitmeden önce rezervasyon şart ! sürekli dolu.. (adres : corso garibaldi 12 , şehirmerkezine yakın, Universita per Stranieri'nin hemen yanında)Temmuz ayindaki umbria jazz festivali ve ekim ayindaki cikolata festivali sehirin en onemli aktiviteleri. Umbria jazz festivali özellikle nefes kesici, dünyanın en ünlü jazz müzisyenleri bu şehire doluşup sabaha kadar müzik yapıyorlar. Konser salonları çok otantik. Konser biletleri ucuz, yine de ben para harcamam derseniz şehirin 3 ayrı noktasında bedava konserler de veriliyor. Festival zamanı 10 dakikada yürüdüğünüz mesafeyi 45 dakikada zor yürüyorsunuz merkezde, tam bir insan seli oluyor ana cadde. Her yılın afişi ile aynı bir t-shirt satıyorlar (geçen sene 15 EUR idi) önceki yıllarda bu festivali izlemiş insanlar önceki yılın t-shirtleriyle hava yapıyorlar.(en eskisi en kıdemlisi :)


http://www.umbriajazz.com/

1 yorum:

EsMirNa dedi ki...

harika bi blog hazırlamıssın..walla resımlerle yazdıklarına doyamadım cıdden..ıtalyaya gıtmeyı dusundugum ıcın keske daha cok yerde kalıp tanıtsaydın..cok egıtıcı olmus yorumların..tesekkurler :) ıyı yıllar bu arada :)